2024. július 11., csütörtök

Németország 2024

 Németország

2024. július 4-10.



Előkészületek:
Kedves barátaink (volt tanítványom, Gigi és az anyukája, Ilona) hívtak meg bennünket Németországba, egészen pontosan a Fekete-erdő mélyén fekvő kis településre, Obartal-ba. Ők már évek óta itt élnek és dolgoznak, már sokat meséltek a környék nevezetességeiről, a gyönyörű tájról. Megbeszéltük az időpontot, (előző nap még tanévzáró értekezlet és vacsora), szerencsére nagyon olcsón találtunk repülőjegyet (a Wizzair nemrég indította új járatát Stuttgart-ba), a program összeállítását rájuk bíztuk, én csak a szokásos világörökségi helyszíneknek néztem utána a környéken.

A szakirodalom

07.04. 
Budapest-Stuttgart-Obertal
Csütörtökön a 8.48-as vonattal indultam Csongrádról, Timivel 11 előtt találkoztunk Ferihegyen. Átbuszoztunk a 2-es terminálra, közben a wizzair küldött egy üzenetet, hogy az eredetileg 13.35-os járat csak 14.15-kor száll fel. (Nem örültünk a késésnek, mert már megterveztük, hogy jutunk el Stuttgartból a Fekete-erdőbe, így most újra kellett tervezni az egészet, és egy órával később értünk Baiersbronn-ba.) Végül 14.25-kor szálltunk fel és pontosan délután négykor landoltunk Stuttgartban. 

Ferihegy, vasútállomás

A gépünk indulásra kész

Beszállás előtt


Ez már Németország

Stuttgart, reptér

Mindenütt Foci EB

A reptéren megvettük a jegyet Baiersbronnig, a pénztárban kinyomtatták az útvonalat, végül 3 helyett csak kétszer kellett átszállnunk. Először Vaihingen-be utaztunk a S2-vel (az S-Bahn hasonló a mi HÉV-ünkhöz, főleg a nagyvárosok körüli elővárosi forgalmat bonyolítják ezekkel a járművekkel), itt vártunk néhány percet, majd egy regionális vonattal Eutingen im Gäu-ba mentünk.


Vaihingen, vasútállomás

Fél hatkor érkeztünk meg, mivel a menetrend szerint itt várnunk kellett egy félórát, úgy terveztük, veszünk valami ennivalót az állomáson, sőt, ha közel lesz a központ, még meg is nézzük a várost. Hát, ehhez képest a vonat valahol a világ végén állt meg, láttunk ugyan egy többszintes állomásépületet, de teljesen üres és elhagyatott volt, körös-körül pedig sehol egy ház, gyakorlatilag egy erdő közepén voltunk. Kiderült, hogy a város kilométerekre van ide, így végül a peronon ülve vártuk a csatlakozást. Rajtunk kívül még ketten vártak, kiderült, ők is magyarok, kicsit beszélgettünk. 18.09-kor érkezett az S8, ami szintén S-Bahn volt, Karlsruhe-ba ment, de mi csak Baiersbronnig mentünk vele. Gyönyörű volt az út, bájos kisvárosok, világoszöld dombok és sötétzöld fenyőerdők váltakoztak. Freudenstadtban álltunk 10 percet, a vonatot vezető hölgy ekkor átjött a vonat másik végére, mert megfordultunk, és ugyanabban az irányban hagytuk el az állomást, mint ahonnan jöttünk. Egy aranyos kisfiúval utaztunk együtt, (ahogy mesélte, Opa-und-Oma-Tag-ot tartanak az apukájával), megkérte a vonatvezetőt, hogy bemehessen a fülkébe, a hölgy természetesen megengedte neki.



Parkolóhely - csak nőknek!

Háttérben az állomás épülete

Úton Baiersbronnba



Freudenstadt Hbf

19.10-kor értünk Baiersbronnba, Ggiék az állomáson vártak bennünket. Az állomásról is látszott a szemben lévő domboldalon lévő óriási Baiersbronn felirat, amivel már az egyik könyv címlapján is találkoztam. Mivel már nagyon éhesek voltunk, mielőtt hazamentünk Obertalba, betértünk Friedrichstalban egy kínai étterembe, és bőségesen megvacsoráztunk. Timivel 2 személyes menüt kértünk, amihez leves, tavaszi tekercs, sült kacsa és sült csirke rizzsel, zöldségekkel és különféle mártásokkal, desszertként pedig sült banán fagyival tartozott. Nagyon finom és bőséges volt minden.

Baiersbronn, szemben, a domboldalon a felirat

Vasútállomás

A China Garden vendéglő Friedrichstal-ban


Tavaszi tekercs

Peking-leves

Sült kacsa és sült csirke

Terített asztal

Sült banán fagyival

Gigi és Ilona

Timivel

Friedrichstal a vendéglő ajtajából

Friedrichstal

Az étterem

Miután jóllaktunk, hazaindultunk Obertalba. Negyed 10 volt, de még teljesen világos (itt később megy le a nap). Fél 10-kor értünk Obertalba, a szállásunk a falu legvégén, egy festői völgyben, a Rechtmurg patak partján, egy többszintes apartmanház 3. emeletén van. A ház neve: Appartementhaus am Röhrsbächle. Van egy tágas nappalink, egy kis hálószobánk, konyha, fürdőszoba és egy óriási erkély, amelyről csodás a kilátás a környező dombokra.

A házunk

Recepció

Nappali

Étkező

Hálószoba

Kilátás az erkélyről (este 10-kor!)

Erkély

07.05.
Karlsruhe, Maulsbronn

Mivel Gigiéknek ma dolgozni kellett, Timivel úgy döntöttünk, Karlsruhe-ba kirándulunk. Úgy terveztük, megvesszük az egynapos Baden-Württemberg-Ticket-et, így aztán egész nap utazgathatunk vele a tartomány területén. Mivel a hegyek között vagyunk, komoly gondok voltak az internettel, előző este háromszor próbáltam megvenni online a jegyet, de nem sikerült. Azt terveztük, majd reggel a buszon, bár így félő volt, hogy éppen emiatt fogjuk majd lekésni a vonatot Baiersbronnban. Mivel pontosan 8.45-kor állt meg a házunk előtti megállóban a 21-es busz, mégis megpróbálkoztam a jegyvásárlással, de a sofőr nem találta a gépen a jegyet. Már leértünk Obertal központjába, amikor hátraszólt (csak mi ültünk a buszon), hogy megvan! Megbeszéltük, hogy majd ha megállunk Baiersbronnban, (és még lesz időnk), megoldjuk. Végül csak néhány percünk maradt, így inkább a peronon álló automatából vettük meg a jegyet, kölcsönkértünk az egyik utastárstól egy tollat, (a jegyre rá kell írni a nevünket!) és ebben a pillanatban már meg is érkezett a már ismerős S8-as. 

Reggel Obertalban

A házunk napsütésben

A jegyünk

Az ismerős felirat

Megérkezett a vonatunk!

9.11-kor indultunk Karlsruhe-ba, gyönyörű volt az út, végigzakatoltunk a Fekete-erdő északi részén, hegyek, sűrű fenyőerdők, viaduktuk és alagutak, festői kisvárosok, szelid domboldalak és meredek sziklák váltakoztak.


10.49-kor értünk Karsruhe-ba, a pályaudvar előtt szálltunk le. Miközben utaztunk, kitaláltam, hogy ha belefér az időnkbe, megnézzük Maulbronn kolostorát is, ami Karsruhe-ból már nincs is olyan messze. Így bementünk az állomásra, megkérdezni, mikor indul a vonat. Az információban rengeteget kellett várni, ráadásul a hölgynek fogalma sem volt, merre van Maulbronn, (úgy tűnt, még nem is hallott róla), de azért kinyomtatta a tervet: két óra múlva indult egy vonat, amivel egyszer kellett átszállni. Úgy gondoltuk, Karsruhe-ra elég lesz ez a két óra, megnézzük a kastélyt, sétálunk, a többit majd meglátjuk.

Vasútállomás

Óriási szerencsénkre az állomástól a központba vezető út az állatkert mellett vitt el. Ez egy csodálatos park, csónakázótóval, amin önműködő csónakok (gondoletták) siklottak. Végigsétáltunk a park melletti járdán, bekukucskáltunk a kerítésen, aztán már erre sem volt szükség, mert a park fölött, keresztben vezetett egy sétány, amin végigsétálva megcsodálhattuk a park egy nagy részét. Láttuk a gondozott virágágyásokat, óriási elefántokat (először azt hittem, szobrok, mert furcsa, bézs színűek voltak, a megszokott szürke helyett), rengeteg család sétált (vagy hajókázott) a parkban.


Az állatkert részlete

Szobor a kerítés mellett







A park fölött átvezető sétány


Szelfi a hídon

A háttérben elefántok



Miután kereszteztük a parkot, a jobboldalon folytattuk a sétát a központ felé, végigmentünk az Ettlinger Straße-n, mindkét oldalon modern épületek, a park után egy szórakoztató és kongresszusi központ, az épületek között egy karcsú toronnyal, (kicsit az olasz harangtornyokra emlékeztetett), az alapját nem láttuk, valahol az épületek között volt. 

Háttérben a torony

Ettlinger Straße

Ahogy megkerültük a kongresszusi központot, egy kis térre értünk, közepén egy szökőkúttal. A neve Hygieia-kút, az egészség görög istenét ábrázolja, 1909 óta díszíti a teret. Érdekes, hogy a kút egyik bronzfiguráját 2013-ban találták meg egy Behlheim melletti erdőben. A tér legimpozánsabb épülete az 1873-ban épült Vierordtbad kupolás rotundája. A fürdő eredetileg közfürdőnek épült, azóta sokszor átépítették, modernizálták. A területén ma ötcsillagos hotel működik, a rotundában pedig koncerteket tartanak. A fürdő egyébként nem az akkor divatos szecessziós stílusban épült, tervezője inkább a historizmus képviselője volt, így épületei olasz neoreneszánsz stílusúak. (Na ugye, hogy jól láttuk azt a tornyot!)

A kút, mögötte a rotunda


A Vierordtbad bejárata

Ezután továbbsétáltunk a Rondellplatz-ra, amelynek közepén (a körforgalomban) a Carl nagyherceg emlékműve, az Alkotmány-oszlop áll 1824 óta. (Érdekes, hogy az oszlop feliratán Karsruhe neve még C-vel szerepel.) A tér délkeleti részén áll az Őrgrófi Palota, amelyet 1814-ben emeltek, az akkori őrgróf megbízásából. A 2. világháborúban elpusztult, de újjáépítették, ma egy bank működik benne.

Rondellplatz az emlékoszloppal

Az Őrgrófi Palota


Néhány perc múlva a Marktplatz-ra értünk. A tér keleti oldalát az evangélkus templom uralja. 1816-ban szentelték fel, egy római templom mintájára épült, homlokzatát korinthoszi oszlopok díszítik. Az altemploma sokáig a nagyhercegi család sírhelyéül is szolgált, de a koporsókat 1946-ban áthelyezték a kastély közelében álló mauzóleumba. A templom 2. világháborúban elpusztult, újjáépítésekor a külső megjelenésében megőrizték az eredeti kinézetét, de a belső terét modernizálták. (Sajnos zárva volt, így belülről nem tudtuk megnézni.)

Marktplatz a Stadtkirche-vel

Evangelische Stadtkirche


A templommal szemben, a tér túloldalán áll a Városháza klasszicista épülete. Az eredetileg itt álló, 1728-ban épült városházát 1811-ben lebontották, majd 1825-ben emelték a helyén a ma is látható épületet, ügyelve arra, hogy stílusában passzoljon a vele szemben álló templomhoz. Tornyában 1981 óta egy 42 bronzharangból álló harangjáték szórakoztatja a város lakóit. Az épület előtt áll a Ludwigsbrunnen, egy terrakotta színű téglakút, rajta Ludwig, badeni nagyherceg szobrával.

Városháza

Ludwigsbrunnen

A tér északi oldalán áll Karlsruhe jelképe, a piramis, amely a város alapítójának, Karl-Wilhelm von Baden-Durlach-nak a sírboltja. Ezen a helyen állt 1722 és 1807 között a Konkordia-templom, ahol az őrgrófot eltemették. A templom lebontása után először egy fából készült piramist emeltek itt, majd 1825-ben készült el a ma is látható homokkő-piramis. (Állítólag a piramis, az obeliszk és a templom szabadkőműves jelképeket hordoznak, nem kizárt, hogy Karl Benz is szabadkőműves volt.)

Karlsruher Pyramide

Marktplatz

Árusok a piactéren

Innen már csak néhány méter és már meg is érkeztünk a város geometriai középpontjába, a kastély elé. Itt áll Karl-Friedrich nagyherceg bronzszobra, aki 73 évig uralkodott, ezzel egyike a leghosszabb ideig trónon lévő uralkodóknak.

A szobor, mögötte a kastély

Karl-Friedrich

Ezután meglátogattuk az 1715-ben épült, barokk stílusú Karlsruhe Kastélyt és a benne működő Badisches Landesmuseum-ot. (Részletes leírás és több kép itt.)

Kastély és kastélypark

Szelfi a kastéllyal


A kastély bejáratának részlete


A központi szárny

Őrbódé

Trónterem

Ősök képtára

Egyiptomi művészet

Antik vázák

Római művészet

Mozaik

Középkori vár makettje

Egyházi művészet

Favázas házak

A kastély erkélye, kilátással a parkra

Bolt 1822-ből



Búcsúszelfi

Mivel már nem sok időnk maradt, metróval mentünk vissza a pályaudvarra. Végül futva értük el az S4-est, szerencsére ez is az állomás épülete elől indult, az utolsó pillanatban ugrottunk fel. Miután elindultunk, kiderült, hogy pontosan ugyanazon az úton utazunk, amit az előbb már megtettünk, vagyis a Marktplatz megállónál is felszállhattunk volna. 

Metrómegálló

13.17-kor indultunk, 13.58-kor kellett volna Brettenbe érkeznünk, de késtünk, így az átszálláskor megint futottunk. Éppen elértük a vonatot (amiről azt sem tudtuk, hová megy, csak egy volt biztos, a 6-os vágányról indult). Negyedóra múlva érkeztünk meg Maulbronn West megállóba. Bár tudtuk, hogy a megálló nem a település központjában van, de azért meglepett bennünket az újabb "szellemállomás". Sehol egy ember, csak a teljesen elhagyatott állomásépület az erdő közepén, bár itt legalább láttunk néhány lakóépületet is. Mivel a városig egy néhány kilométeres séta várt ránk, úgy döntöttünk, az út helyett egy erdei ösvényt választunk, így azon indultunk el. Csak kb. 10 percet sétáltunk, amikor egy felüljáró alatt (a sínen átmászva) kiértünk az útra. Elhatároztuk, hogy stoppolunk (nem sok időnk volt, nem akartuk gyaloglásra vesztegetni), éppen csak felemeltem a kezem, amikor már fékezett is egy autó. Egy horvát nő vezette, aki már évek óta Németországban dolgozik, egészen a kolostor kapujáig vitt bennünket.

A vonatunk

Maulbronn West

Az állomás az erdő felől nézve


Balra Maulbronn

Az erdei út

Mellettünk a vasúti sín

Itt jöttünk ki az erdőből

14.45-kor érkeztünk Maulbronn központjába, a fallal körülvett kolostor elé, amelyet 1147-ben alapítottak és 1993 óta a világörökség része. (Részletek és több fotó itt.)

A kolostor nyugati fala

A kolostor bejárata



A kapu kolostorudvar felőli oldala

A kolostor gyógyszertára


A kolostor temploma

A templom előtere



Kőtár

Kilátás a kolostorudvarra

Evangélikus szeminárium


Festői részlet

Gyógynövénykert

Városháza

Wagnerhaus Café im Klosterhof

Mandarinos sajttorta

Maulbronner "Bruder Jakobs Maultaschen" 
hagymás szószban és burgonyasalátával

Miután jóllaktunk a helyi specialitással, a Maultasche-val (amit a legenda szerint itt találtak fel), az információban megkérdeztük, hogyan lehet innen visszajutni Karlsruhe-ba. Kiderült, hogy nem kell visszagyalogolnunk a vasútállomásra, mert néhány száz méterre van egy buszmegálló. Amikor odaértünk, örömmel láttuk, hogy kb. negyedóra múlva indul a 700-as busz Brettenbe. 16.51-kor indultunk, kb. 25 perc múlva megérkeztünk, persze, megint futottunk, mert 17.22-kor indult a vonatunk Karlsruhe-ba. Este hatkor érkeztünk, 10 perc múlva indult az S8-as Freundenstadt felé.

Buszmegálló, Alte Post

Bretten, vasútállomás

Itt a vonatunk!

Karlsruhe, vasútállomás

Megjött az S-Bahn

Úton hazafelé











Este 8 előtt értünk haza, Gigiék eljöttek értünk Baiersbronnba (az utolsó busz 19.15-kor elment), náluk vacsoráztunk finom bolognai spagettit salátával. Fél 11-kor értünk haza, még megnéztük a portugál-francia negyeddöntőt, a franciák 11-esekkel továbbjutottak. (A németek éppen akkor egyenlítettek ki, amikor leszálltunk a vonatról, de végül hosszabbításban 2-1-re kikaptak a spanyoloktól.)

Az apartmanházunk előcsarnoka

07.06.
Baiersbronn, Freudenstadt

Szombat reggel gyönyörű napsütésre ébredtünk (mint minden nap!), megreggeliztünk, majd sétáltunk egy kicsit Buhlbachban, a mellettünk fekvő kis faluban. 

Reggeli kilátás a dombokra az erkélyről


A házunk

Az Obertal-ba vezető út, jobbra a patak

A Rechtmurg-patak

A házunk az út felől


Buhlbach





Murg

9.08-kor indult a buszunk (ugyanazzal a sofőrrel mentünk, mint előző nap), a buszmegállónk egyébként egy Blume nevű szálloda előtt van, amiről azt olvastam az egyik prospektusban, hogy a 70 évvel ezelőtt lejátszott berni döntőben győztes német futballválogatott itt töltötte a VB előtti felkészülést. 
Gigi is felszállt a falu központjában, így együtt utaztunk a szomszéd városba.

A buszmegállónk


Rechtmurg

Gasthof zur Blume

A vendéglő prospektusa


És a csoportkép a berni győztesekről

Baiersbronn egy kb. 15.000 lakosú kisváros, érdekes, hogy Stuttgart mögött Baden-Württemberg második legnagyobb területű települése (a faluhoz tartozik többek között Obertal, Buhlbach, Mitteltal és Klosterreichenbach is.) Főleg az idegenforgalomból és a gasztronómiából él, 450 méter magasan fekszik a Murg folyó völgyében. A település első írásos említése 1292-ből származik, 1320 óta tartozik Württemberg-hez. Első iskolája 1627-ben már létezett. 1901-ben érte el a vasút, ekkor kezdődött a fellendülés.

9.25-kor szálltunk le Baiersbronn központjában. Először bementünk Gigi kedvenc könyvesboltjába, vettem képeslapot és egy ország-város-kártyát. (Az Osiander könyvesbolthálózat egyébként már 1596 óta létezik!) Megnéztük a város főterét, a Rosenplatz-ot, éppen piac volt, néhány árus árult az árnyékban, láttunk süteményeket, helyi kenyereket, sajtokat és persze sok zöldséget és gyümölcsöt.
Ezután elindultunk a pályaudvar felé, közben átmentünk a Forbach patak hídján.

Baiersbronn a völgyben


Foci mindenütt

60 éves a francia testvérvárosi kapcsolat

Rosenplatz

Rosensaal

Rosenplatz

Piac a Rosenplatz-on

Café am Eck


Híd a Forbach folyón

Házak a Forbach partján


Szelfi a hídon

10.30-kor indult a buszunk Freundenstadtba. Mivel felújítások zajlottak az utakon, kiderült, hogy ezúttal nem megy be a busz a központba, sőt, mire észrevettük, már visszafelé robogott velünk Baiersbronn irányába. Friedrichstalban leszálltunk (a sofőr még csak elnézést sem kért), óriási szerencsénkre 1 perc múlva indult a vonat vissza Freundenstadtba.


Friedrichstal, vasúti megálló

Friedrichstal

Jön a vonatunk!

Néhány perc múlva, 11-kor már újra Freudenstadtban voltunk. 

Freudenstadt egy kb. 24.000 fős kisváros, 1599-ben I. Frigyes alapította. Járási központ, klimatikus nyaralóhely, egy fennsíkon fekszik. (1925-ben Németország legnaposabb városa volt.) A város központjának kiépítésére több terv is született, az első kettőn a tervezett kastély még a tér egyik sarkában állt volna, végül a harmadik valósult meg, ahol a kastélyt a szabályos négyzet alaprajzú tér közepére, 45 fokkal elfordítva tervezték. Végül a kastély nem épült meg, így a hatalmas tér üresen maradt, most ez Németország legnagyobb piactere. A tér körül egykor árkádos, favázas házak álltak, ezek sajnos nem maradtak fenn, de a mostani, újjáépített házak is árkádosak, ami nagyon hasznosnak bizonyult számunkra, hiszen egész nap esett. Már a város megalapítása utáni években számos tragédia sújtotta az itt élőket. Pestis, tűz, harmincéves háború, éhínség miatti kivándorlás; a város lakossága a tizedére esett vissza. De később újra benépesült, virágzásnak indult, egészen addig, amíg 1945 április 17-én a franciák tüzérségi támadást indítottak, a bombák és tűzvész következtében a belváros 95 %-a megsemmisült. A háború után azonnal megkezdődött az újjáépítés, végül egy olyan terv mellett döntöttek, amely ötvözte a hagyományosat a modernnel. 

Freundenstadt, Stadtbahnhof


A vasútállomástól néhány perc alatt a piactérre értünk, amely 219 x 216 méter (vagyis majdnem szabályos négyzet alakú), 4,5 hektár területével Németország legnagyobb lakott piactere. Északi részén áll a városháza, amelyet szintén újjá kellett építeni a háború után. 1954-ben készült el a ma látható épület, tornya 43 méter magas.
Körbejártuk a teret, (mivel közben esni kezdett, az árkádok alatt), megnéztük a tér délkeleti részén álló Fekete-erdő-szökőkutat, amelyet stilizált madarak és a Fekete-erdő szimbólumai díszítenek. 
A tér déli részén, pontosan a városházával szemben áll az 1608-ban épült evangélikus templom, amelynek különös formája (L-alakban a tér sarkán áll) azonnal megragadta a figyelmünket. Szerencsére nyitva volt, így belülről is meg tudtuk csodálni. (Részletek és több fotó itt.)

Háttérben a városháza

Városháza

Díszkút a piactéren

Árkádos házsor a tér északnyugati részén

A tér északi része a városházával

A tér keleti része





Fekete-erdő-szökőkút a tér délkeleti részén

Háttérben a templom

Játszótér a templom előtt

Harangtorony

Főbejárat az óratorony alatt, a kapu fölött az építtetők címereivel

Templombelső

Keresztelőmedence

Oltár és szószék

A mennyezet bordái

Óratorony

Amikor kijöttünk a templomból, már szakadt az eső, így továbbra is az árkádok védelmében csodáltuk tovább a teret. Sajnos, nem sokat láttunk belőle, mert az esti fesztivál miatt mindenütt sátrak, kordonok, korlátok voltak. Furcsa volt, hogy a tér nem sík, a közepe kiemelkedik, így onnan szinte fentről láttuk a templomot.

Árkádok alatt

A napernyők fölött a templom két tornya

A templom a tér közepéről nézve, esőben

A tér közepén két épület, az első a Technisches Rathaus (bármit is jelentsen ez) a turista információs irodával,  előtte egy furcsa szobor, kiderült, hogy a város újjáépítésére emlékeztet, 1955-ben készítette egy helyi szobrász. A városiak viccesen Hypothekenvenus-nak nevezik, utalva az újjáépítés finanszírozására (Hypotheke: hitel, jelzálog).

Technisches Rathaus

Balra az emlékmű, jobbra a Stadthaus

"Hypothekenvenus"

Az oszloppal szemben áll a Stadthaus, benne a városi múzeummal, a könyvtárral és egy kávézóval. Az idő is ideális volt a múzeumlátogatáshoz (egyre jobban szakadt), ezért megnéztük a kiállítást. (Részletek és több fotó itt.)

Stadthaus

Bejárat a múzeumba

Turizmus a Fekete-erdőben

Élet az 50-es években

Tervek a piactér házainak újjáépítésére

A Stadtkirche kulcsa és a tűzben
 megolvadt ólomüveg ablakok darabjai

Parasztszoba a Fekete-erdőben

Kötélverő műhely

Az utolsó reszelőkészítő műhelye

Cipészműhely

Szeszfőzde

Hajból készült ékszerek és dekorációs tárgyak

A Schweizer-terem

A város és a régió története tablókon

Egy magyar család története

A Stadthaus északról

Miután kijöttünk a múzeumból, megnéztük a városháza előtt álló, 1930-as évekből származó Neptun-kutat, aztán még megnéztük a tér északi részén álló házakat, köztük a sarkon álló épületet, amely 1609-ben városházának épült, működött benne börtön, középiskola és múzeum is, de most a rendőrségnek ad helyet.
Bementünk egy könyvesboltba, vettünk képeslapot, aztán találkoztunk Ilonával, aki eddig dolgozott. 

Neptun-kút

Jobbra a városháza

Árkádok

A rendőrség épülete

Tábla a rendőrség épületének falán

Plakát a könyvesboltban

A rendőrség délről


Elmentünk Ili munkahelyére, a Freudenstadt szélén, a fák között, egy kis tó partján álló Hotel Langenwaldsee-hez.
A szálloda a tó partján




Hotel Langenwaldsee


Ezután hazamentünk Obertalba, és Gigéknél megebédeltünk. Az 1957-ben épült katolikus templom modern épületének emeleti lakásában laknak, gyakorlatilag a falu közepén, mégis közel a természethez.

A templom, ahol Gigiék lakása van

Négykor elautóztunk Mitteltalba, a Café Hagkopf-ba, ahol találkoztunk Johannes-szel, Ilona jó barátjával, aki németre tanította még a Hotel Engelben. Természetesen Fekete-erdő tortát kérem, nagyon finom volt, bár sokkal jobban érződött rajta az alkohol, mint amit eddig itthon kóstoltam.

Mitteltal

Café Hagkopf

Fekete-erdő torta

Kilátás a völgybe, eső után


Szelfi Johannes-szel

A Café Hagkopf terasza

Mitteltal házai

Miután hatkor elbúcsúztunk Johannes-től, még felmentünk a Ruhestein-ra, egy közeli hegycsúcsra. A 915 méter magasan húzódó hágó egykor forgalmas kereskedelmi útvonal volt, hiszen itt volt egykor Baden és Württemberg határa. A kereskedő és utazók itt pihentek meg a megerőltető utazás közben, innen származik a hely neve. Először egy vendéglő, majd egy szálloda nyílt itt, később a télisportok kedvelői jártak ide, síliftek és egy síugrósánc található a hegyen.
Itt áll a Nemzeti park modern központi épülete is, de nem sokat láttunk belőle, akkora volt a köd.

A Nemzeti park központja


Busz a ködben

Ruhestein története


Fél nyolckor már otthon voltunk, kipróbáltuk az új ország-város-kártyát, megvacsoráztunk, aztán megnéztük a két újabb negyeddöntőt, Anglia és Hollandia is tizenegyesekkel jutott tovább.

Ország-város


Kilátás az erkélyről este 9-kor

07.07.
Obertal, Mitteltal, Buhlbach, Klosterreichenbach

Vasárnap reggel megint napsütésre ébredtünk, a tegnapi esőnek nyoma sem volt. Megreggeliztünk, aztán 9-kor gyalog indultunk le a hegyről. Végigsétáltunk a Rechtmurgstraße-n, végig a patak partján, amíg le nem értünk a falu központjába. Közben elmentünk a Hotel Engel előtt, ahol Ilona 10 évvel ezelőtt elkezdett dolgozni.

Obertal egy 1350 lakosú kis falu, közigazgatásilag Baiersbronn-hoz tartozik, 580 és 700 méter közötti magasságban fekszik, de a területén magasodik a Ruhestein és az 1055 méter magas Schliffkopf is. A falu a  Schwarzwald Mitte/Nord Nemzeti Park területén fekszik, itt ered a Murg két ága, a Rotmurg és a Rechtmurg, amelyek a falu központjában egyesülnek. Néhány kihalástól fenyegetett növény is él itt, például a hegyi árnika vagy néhány ritka orchideafaj.

Obertal első írásos említése 1394-ből származik (egy Tannenfels vára melletti parcella adásvételéről van szó), a völgy akkoriban a Württembergi hercegek birtoka volt, akik megengedték a lakosoknak, hogy vadásszanak, halásszanak és állatokat tartsanak. 1519-ben Württemberg Ausztriához tartozott, ekkor tiroli vallási menekültek, katonák települtek le itt. 1700 után gazdasági fellendülés kezdődött, amikor megnőtt a fa, mint nyersanyagforrás jelentősége. Az itt kitermelt fát egészen Hollandiáig szállították, majd 1758-ban megépült az üveggyár Buhlbach-ban. Az ipari korszaknak 1900 körül vége lett, az üveggyárat 1909-ben bezárták, ezért új bevételi forrás után kellett nézni. Ekkor épültek a szállodák és vendéglők, Obertal pedig a turizmus és vendéglátás egyik jelentős központja lett.

1933-ban megépült az evangélikus templom, majd a temető, Obertal pedig 1965-ben önálló gyülekezet lett. 1957-ben megépült a katolikus templom (ennek a modern épületében élnek Gigiék), de ez a gyülekezet Baiersbronnhoz tartozik. Általános iskolájának 70 diákja van, az óvodába 50 gyerek jár. A faluban évente 10.000 vendégéjszakát töltenek a vendégek. A faluban kb. 200 munkahely van, főleg a vendéglátás és a kézműipar területén. A mezőgazdaság nem jelentős, bár néhányan szarvasmarhát és juhokat tenyésztenek.



A ködös domboldal 8 óra előtt



Napsütés 9-kor

Indulunk a faluba

Napsütötte domboldal

Híd a Rechtmurg fölött


Mini-vízesés az út mellett





Hotel Engel Obertal




A falu központjában találtunk egy ösvényt, ahol egy tábla azt mutatta, hogy itt kell felmenni az evangélikus templomhoz. Megcsodáltuk az 1933-ban épült, fából készült templomot és a mögötte lévő, szép fekvésű temetőt. (Részletek és több fotó itt.)

Feljáró a templomhoz


Obertal főutcája



Evangélikus templom

Szökőkút a templom előtti téren

Újrahasznosított játékszerek a templom oldalában

Temető

Templombelső

Oltár

Miután megnéztük a templomot, elsétáltunk a néhány méterre álló óvoda épületéig, majd lesétáltunk a főutcára a Murg Café mellett, és már ott is álltunk az Adler előtt. Mivel még volt egy kis időnk, elsétáltunk néhány száz métert a Ruhesteinstraße mentén.

Óvoda

Café Murg

Timi a Rotm    urg hídján

Café Murg

Hotel Adler Post

Ruhesteinstraße




Rotmurg

Az önkéntes tűzoltók és a hegyimentők központja

Miután visszaértünk a központba, a tűzoltólaktanya és a templom között megnéztük a kis fakunyhóban kiállított hidraulikus vízipumpát, amit 1797-ben talált fel egy francia mérnök. A pumpa egykor Marienheide vízellátásáért felelt, majd 1931-ben Ruhesteinban állították fel, ahol 220 méter magasra pumpálta fel a vizet, gondoskodva ezzel számos hotel és fogadó vízellátásáról. Végül 1990-ben lecserélték egy dízelaggregátorra, de az obertaliak megmentették, restaurálták és 1998-ban felállították az erre a célra készült faházikóban.

A pumpa az 1998-ban épült kunyhóban


10-kor találkoztunk Gigivel. A mai napra túrázást terveztünk, ezért először tanulmányoztuk a falu térképét. Első úti célunk Tannenfels várromja volt, ami csak néhány kilométerre van Obertal-tól. A túrát a templommal szemben lévő Kurpark-ban kezdtük, ahol a házunk mellett csordogáló Rechtmurg, és a Ruhestein felől érkező Rotmurg egyesül, és Murg-ként folytatja útját. A park gyönyörű, gondozott sétautak, a csörgedező patak, egy bájos kis tó tavirózsákkal és Obertal apró fürdője, amit éppen most tisztítottak ki. 

Obertal turistaútvonalai

A Murg

Obertal fürdője

Kurpark Obertal








Tavirózsák

Szelfi a stégen

Miután végigmentünk a parkon, elindult felfelé a túraösvény. Hamarosan a Sonnenhütte-hez értünk, majd - egy nyugdíjascsoport nyomában - egy erdeiiskola-féleséghez, ahol egy aranyos tanösvényen mentünk végig, amely bemutatta az itt élő növény- és állatvilágot.


Sonnenhütte

Forrás

A tanösvény kezdete











Továbbindultunk a várrom felé egy elég meredek úton, majd az íjászegylet székházához jutottunk, ahol egy hideg vizű forrást találtunk. Innen jobbra indultunk, megcsodáltuk a gyönyörű kilátást a falura, majd folytattunk utunkat.





Az íjászegylet székháza


A völgyben Obertal




Túraútvonalak

Néhány száz méter megtétele után megláttuk végre az egykori Tannenfels várának festői romjait. (Részletek és több fotó itt.)


A vár fentről

Szelfi a várral

A szikla déli sarka

A várba vezető lépcső

Miután megnéztük a várat, elindultunk lefelé a túraösvényen, lent a völgyben már látszottak Mitteltal házai. Leereszkedtünk a faluba, (közben alig győztük fényképezni a gyönyörű kilátást), elmentünk egy farm mellett, ahol a tyúkok egy furcsa, fehér műanyag ólban laktak. Egyáltalán nem illett a tájba, de ez a tyúkokat és a kecskéket láthatóan nem zavarta.

A völgyben Mitteltal házai

Timi az úton

Mitteltal




Kecskék és a furcsa tyúkól


Innen jöttünk


Ez már Mitteltal

Virágos porta


A Murg


Mitteltal egy kb. 2000 fős kis falu, 570 méter magasan fekszik, szintén Baiersbronnhoz tartozik közigazgatásilag. A források falujának is nevezik, de híres a közponjában álló Hotel Bareiss-ról, és a Naturbad-ról is. Ez utóbbit mi is megnéztük, a régi szabadstrandból jött létre, olyan a medencéje, mint egy mesterséges medence, de valójában vizinövények és állatok élnek benne. Persze, nem azért néztük meg, mert fürödni akartunk, hanem azért, mert a hegyről lefelé Giginek az az ötlete támadt, hogy itt ebédelhetnénk. Bár az étterem a fürdő területén van, de egy külön ajtón be lehetett menni, ha megígértük, hogy csak enni-inni fogunk. Nagyon finom ebédet ettünk, én egy óriási tál salátát sült pulykafalatokkal, Timi currywurst-ot salátával, Gigi pedig finom szendvicset. Megkóstoltuk a helyi jellegzetességet, a Alpilsbacher sört is, mert Timi ilyen szeretne vinni Daninak ajándékba. 


A Naturbad bejárata

Itt ettünk

A vendéglő


Alpirsbacher

Saláta sült pulykával

Currywurst

Az ebédünk

Hamutálak

A medence

A medence növény- és állatvilága


Üres strand


Miután jóllaktunk, elindultunk vissza Obertal-ba. Végig a Murg mellett a völgyben vezetett az út, kétfelől gyönyörű domboldalak, szép házak és persze fenyőerdők mindenütt. 

A Murg völgyében

Az Obertal-ba vezető út





Murg

Megérkeztünk Obertal-ba

Miután beértünk Obertal-ba, elmentünk Gigiékhez. Mivel már majdnem kettő volt, úgy döntöttünk, nem gyalogolunk fel Buhlbach-ba, hanem busszal megyünk. (Minden nap egyszer, 14.30-kor indul az idegenvezetés az üveggyárban, nem akartuk lekésni!) Szerencsére 2-kor jött is a busz, néhány perc alatt felértünk, közben elmentünk a házunk előtt is, hiszen csak néhány száz méterre lakunk az üveggyártól. Kicsit csodálkoztam, hogy a buszjegy majdnem annyiba került ezen a néhány perces úton, mint tegnap innen Freudenstadt-ba, de a sofőr (spanyolul) elmagyarázta, hogy ez már csak így van.

Buhlbach tulajdonképpen Obertal része, hírnevét főleg annak köszönheti, hogy itt működött a 17-18. században a Fekete-erdő legnagyobb és legjelentősebb üveggyára. Itt fejlesztették ki azt a különleges pezsgősüveget, ami az alján lévő bemélyedésnek köszönhetően elbírta az üvegben létrejövő nyomást. Egykor évente 2 millió szájjal kifújt üveget importáltak innen a világ minden részébe, még  Szentpétervárra, a cár udvarába is.

Megnéztük a gyár egykori épületeiben berendezett kiállítást, ami bemutatta a gyár történetét, az üveggyártás folyamatát, az itt élő emberek életét. (Részletek és több fotó itt.)

Az egykori turbinaház, a múzeum főépülete

Az őrlőház

Üvegcserepek

A gyár területe

A faúsztatást bemutató makett

A gyár makettje

A gyár történetét bemutató tablók egyike

Timi és Gigi az idegenvezetőt hallgatják

Üvegfújás

Üvegfújó formák

Korabeli konyha

Hálószoba

Iskola

Kemence

Szövőszék

Az egykori fogadó

Az egykori Böhringer-villa

Miután megnéztük a gyárat, gyalog visszaindultunk a faluba. Ezúttal nem a megszokott úton mentünk, hanem a dombokon át, mert Gigi meg akarta mutatni azt az óriási hintát, amit az egyik domboldalon szereltek fel, és ahonnan látni lehet a falut. Végül már majdnem ott voltunk, de az odavezető út le volt zárva, így nem tudtunk odamenni. Félretettük a programot holnapra.

Névvel ellátott pad egy ház előtt

Német zászlók mindenüt



Út a falu felett


Alattunk Obertal

Hotel Engel

A fák között a templom

Milyen romantikus!

Talicska csizmában

Útközben megnéztük azt a házat, ahol Gigi dolgozik, és egy nagyon érdekes helyet, egy gázlót, ahol a sekély víz, az alacsony part lehetővé tette, hogy egykor a lovasszekerek, ma pedig az autók (majdnem) száraz lábbal átkelhettek a patakon. Persze azért épült mellé egy gyalogoshíd is, ezen keresztül lehet (tényleg száraz lábbal) megközelíteni az iskolát és a templomot.

Ebben a házban dolgozik Gigi

Gázló a Rotmurg-on



A gázló a hídról

Az út a hintához


Egyre meredekebb

Alattunk Obertal



Ott van fent a hinta

Újra a faluban

Miután a hinta megkeresését eltettük holnapra, visszamentünk Gigiékhez, kocsiba ültünk, és átmentünk Klosterreichenbach-ba, Johannesékhez. Fent laknak egy hegyoldalban, az utolsó házban, állítólag sokszor jönnek a kertjükbe őzikék és nyulak. Találkoztunk a családdal is, ott volt Johannes fia, menye és a 10 éves unokája is. A felesége nemrég balesetet szenvedett, éppen lábadozott.

Johannes háza

Az út Johannesék előtt

A kilátás a ház elől

Miután elbúcsúztunk, lementünk a faluba és megnéztük a híres, 1082-ben alapított kolostort, ami meglepő módon most evangélikus templomként működik. Mivel már késő volt, bemenni nem tudtunk a templomba, csak kívülről jártuk végig az egykori kolostor megmaradt épületeit, a gyógynövénykertet és az egykori falakat. (Részletek és több fotó itt.)

A templom északról

A templom keletről

A templom délről

Timi az óvoda előtt

A börtöntorony

A kolostor gyógynövénykertje

A templom bejárata az előcsarnokból

Előcsarnok

A kolostor fala és a templom tornyai

Fényképezés közben



A kolostor mellett egy szépen gondozott parkot láttunk, benne egy óriáspaddal, amit természetesen rögtön kipróbáltunk.

A gyönyörű park


Az óriáspad


Szelfi a padon

Este nyolckor elindultunk haza, fél kilenckor már az erkélyről csináltuk a (még mindig napfényes) fényképet a faluról és az azt körülvevő dombokról. Vacsorára Maultasche-t készítettünk Schupfnudel-lel, joghurtos, hagymás mártásban. Nagyon finom lett!


Kész a vacsora!


07.08.
Obertal, Burg Hohenzollern

Hétfőn reggel korán keltünk, ráérősen megreggeliztünk, aztán 9-kor elindultunk sétálni. Úgy gondoltuk, megpróbáljuk megkeresni a hintát, de most egy másik úton közelítjük meg, hátha az nem lesz lezárva. Végigsétáltunk a falu központján átvezető úton, és az Aiterbach felé vezető úton elindultunk fel egy dombra. Többször is megkérdeztük, merre kell menni, végül odataláltunk a panorámahintához.

Napfelkelte a völgyben


Hotel Engel

Itt balra




A völgyben Obertal

Végre egy tábla

Erdei út

Gyönyörű kilátás

Középen a hinta

Előttünk a hinta, a völgyben Obertal

Timi a hintán






Miután kihintáztuk magunkat és kigyönyörködtük magunkat a csodaszép kilátásban, elindultunk visszafelé. Megpróbáltuk megtalálni azt az utat, amit tegnap kerestünk. Kiderült, hogy egészen közel voltunk, néhány méterre, de egy háztulajdonos lezárta az utat, hogy senki ne menjen el a háza mellett.


Úton hazafelé

Emellett a ház mellett vezetett a lezárt út

Miután visszaértünk a faluba, úgy döntöttünk, elmegyünk a Möhre-gyár kiállítótermébe, és veszünk néhány fából készült ajándékot. Végül elég sokáig elnézelődtünk, gyönyörű dolgokat láttunk, alig tudtunk választani. 

Timi a bemutatóterem előtt




Már elmúlt dél, amikor elindultunk vissza Obertalba. A Murg-patak partján sétáltunk, igyekeztünk, mert előtte megnéztük, hogy az élelmiszerbolt 12.30-kor bezár és ott akartunk ebédet venni. Végül sikerült odaérni, a parkban megebédeltünk és egykor találkoztunk Gigiékkel. 

A gyár a patak felől

Balra a hegyen át, jobbra a patak partján

Timi és a Murg

Házak a Murg partján


Kurpark Obertal


Itt ebédeltünk

A St. Markus templom

Kocsival elindultunk a Hohenzollern-várhoz, délután 3 előtt értünk oda. Egy Hechingen nevű város mellett áll, egy magas hegy tetején, így már messziről látszik az aránylag lapos tájon.

Úton a várhoz

A távolban a vár

A parkolóból kisbuszok vittek fel bennünket a várhoz. Olyan szűk volt az út, hogy alig tudott fent megfordulni.

Ilona a kisbusz előtt

A kisbusz a várban

Ezután megnéztük a gyönyörű várat, amely 1000 évvel ezelőtt épült és ami ma is a Hohenzollern-család tulajdonában van. (Részletek és több kép itt.)

Timivel a vár kapujában

A kaputorony

Az evangélikus kápolna

A várudvar

Az egykori ebédlő

Az egykori könyvtár

 A király nappalija

A király hálószobája

A királynő hálószobája

A kék szalon

A személyzeti lépcső

A hercegnő hálószobája

Az őrtoronyba vezető lépcső

Várudvar

Utazóágyak a pincében

Timi a kazamatákhoz vezető lépcsőn


A pincében


Az őrök szobája

A kazamatákból kivezető lépcső

Szelfi a bástyán



Kilátás

Istálló

A katolikus kápolna bejárata

Előtér

A katolikus kápolna

Kaputorony


Víztorony


Miután megnéztük a várat, este hatkor indultunk haza. Megint a kínai étteremben vacsoráztunk, ezúttal levest és zöldséges tésztát ettünk.

Úton hazafelé


Leves

Terített asztal

Zöldséges tészta

Kínai étterem

Kilátás az erkélyről este 10-kor

07.09.
Gutach, Baden-Baden

A mai napra két kirándulást terveztünk, délelőtt a Gutach nevű faluban található skanzent látogattuk meg, délután pedig Baden-Baden-ba utaztunk.
Mivel Giginek ma dolgoznia kellett, csak Ilona jött értünk reggel fél kilencre, és már útnak is indultunk. Gyönyörű kisvárosokon és falvakon utaztunk keresztül és háromnegyed 10-kor meg is ékeztünk.


Úton Gutach-ba


 


Leparkoltunk, átsétáltunk a vasúti sínek alatti aluljárón, megvettük a jegyet és megnéztük a Vogtsbauernhof nevű skanzent. (Részletek és több kép itt.)

A skanzen bejárata


Hippenseppenhof






Leibgedinghaus




Vogtsbauernhof













Hotzenwaldhaus





Miután megnéztük a skanzen gyönyörű házait, fagyiztunk egyet és továbbindultunk Baden-Baden-be. 



A Gutach-patak

Fél kettő után indultunk, most is gyönyörű kisvárosokon mentünk keresztül, 3 órakor értünk Baden-Baden-be. 












Baden-Baden egy kb. 60.000 fős fürdőváros, az Oos folyó völgyében fekszik, 2021 óta a világörökség része. 
A város területén található fürdőket már a rómaiak is ismerék. A város régi része amfiteátrum-szerűen egy dombon épült, az újabb részek pedig a domb lábánál. A város a középkorban elpusztult, de a 12. században már újra említik. Fénykorát a 19. században élte, amikor a luxusszállodák, a híres kaszinó és a lóverseny számos hírességet vonzott. Nyaralt itt Viktória királynő, I. Vilmos, Napóleon vagy Berlioz. Dosztojevszkij itt írta a A játékos című regényét, sőt, állítólag itt született Tolsztoj Anna Karenina című műve is. A második világháború után a szövetséges hatalmak francia erőinek központja lett, az akkori katonai reptérből alakították ki a mai Karlsruhe/Baden-Baden polgári repülőteret.

Először a Baden-Baden keleti részén fekvő hegyre, a Merkur-ra mentünk fel, itt pedig a Merkurbergbahn-nal, vagyis egy siklóval mentünk fel a hegy tetejére. A siklót 1913-ban nyitották meg, a 668 méter magas hegycsúcsra visz fel néhány perc alatt. Majdnem 1200 méteres hosszával és 58%-os legmeredekebb részével ez Németország leghosszabb és legmeredekebb siklója.

A Merkurbergbahn lenti állomása






Az állomás a hegytetőn

Miután felértünk, sétáltunk egyet a hegytetőn. Gyönyörű volt a kilátás, a hegy oldalában paplanernyősök szoktak elindulni. Körbesétáltunk a tornyot, láttunk játszóteret, 

Jobbra az állomás

Kilátás

Étterem a hegytetőn



Túraösvény, jobbra a paplanernyősök kiinduló helye



Háttérben az étterem és az állomás

Belépés csak pilótáknak!


Kút a hegy tetején

A névadó római isten, Mercurius emléktáblája

Mercurius

A torony a hegy tetején

Ilona és Timi az árnyékban


Óriáskockák

Játszótér



Indulunk lefelé

Újra a lenti állomáson

Miután leértünk, visszaültünk a kocsiba és lementünk a városba. A központban sikerült parkolni, így ahogy feljöttünk a föld alól, máris egy gyönyörű parkban találtuk magunkat, egy óriási vízeséssel és egy szép templommal.  Az Augustaplatz-on álltunk, szemben velünk pedig az Evangelische Stadtkirche. 1857-ben szentelték fel, neogótikus stílusban épült, részben a helyiek, részben a fürdővendégek kívánságára. (A 19. század közepéig nem volt evangélikus közösség Baden-Baden-ben.) 

Szökőkút, háttérben az Evangélikus templom


Elindultunk sétálni, megcsodáltuk a csodálatos épületeket, parkokat és sétányokat. 





Az Oos folyó


Miután átkeltünk az Oos-folyón, végigsétáltunk a Lichtentaler Allee-n, amely Németország legszebb fasorai közé tartozik. A 16. században hozták létre, a malomtól a Lichtenthal kolostorhoz vezetett. A 19. század elején angolparkká alakították, majd 1999-ben a Lothar nevű orkán 100 fát tőből csavart ki. A város lakói összefogtak, és 200 új fát ültettek. Az adományozók neveit egy táblán tüntették fel.




A Goetheplatz-on áll a városi színház, amely 1862 augusztusában nyílt meg, kívül klasszicista, belül francia rokokó stílusban épült, a párizsi Opera mintájára. Kimondottan a megnyitóra komponálta Hector Berlioz a Beatrix és Benedek című vígoperáját, amelynek szövegkönyvét ő maga írta, Shakespeare Sok hűhó semmiért című darabja alapján.

Goetheplatz

Színház


Atlantic Parkhotel

Baden-Baden



Ezután elindultunk megkeresni a város legfontosabb épületét, vagyis a Kurhaus-t. Kiderült, hogy néhány méterre állunk tőle, csak végigséstáltunk az 1864-ben épült Kurhaus-Kollonade-n, vagyis oszlopokra támaszkodó egyemeletes épületek során, amelyek mindegyikében divatos üzletek működnek, elmentünk a most üres "koncertkagyló" mellett, és már ott is álltunk a Kurhaus előtt.

Kurhaus Kolonnade

A "koncertkagyló"

A klasszicista stílusban épült hófehér Kurhaus az 1766-os Promenadenhaus helyén létesült három lépésben. Először a középső rész épült meg 1823-ban, melynek előcsarnokát 8 korinthoszi oszlop díszíti. A jobboldali szárny 1854-ben készült el, ebben kapott helyet a világhírű kaszinó, a baloldali pedig 1917-ben épült, itt van az impozáns előcsarnok és az első emeletre vezető díszlépcső. Az épületben számos rendezvényt tartanak, minden évben itt hirdetik ki az év német sportolója választás eredményét, itt tartotta ülését a NOB 1981-ben, és hírdette ki, hogy Calgary és Szöul lesznek az 1988-as téli és nyári olimpiák színhelyei. 

Kurhaus

A Kurhaus parkja


A kaszinó bejárata


Mivel nyitva volt az ajtó, bementünk az impozáns előcsarnokba, sőt, találtunk egy lépcsőt, ami levezetett az alagsorba, ahol a nyerőautomaták voltak. Először csak be akartunk kukkantani, de kiderült, hogy ha leadjuk a személyinket, ingyen bemehetünk és ezt a lehetőséget nem akartam kihagyni. Sőt, még egy 10 euróst feláldozva a szerencsémet is kipróbáltam az egyik gépnél, de kb. 10 mp alatt sikerült elveszíteni a pénzt. 















A Kurhaus északról

Miután kiéltem nem létező játékszenvedélyemet, kimentünk az épületből és elsétáltunk a néhány méterre álló Trinkhalle-ig. Az 1842-ben elkészült épület 90 méter hosszú, nyitott oszlopcsarnokát 16 korinthoszi oszlop tartja, falát pedig 14 óriási falikép díszíti, amelyek mindegyike a környék egy-egy kirándulóhelyét mutatja be, a hozzá tartozó legendával vagy mondával. (Emiatt emlegette Johannes ezt a helyet Sagenhalle néven.) Megcsodáltuk a festményeket, elolvastuk a történeteket, sőt, még a vizet is kipróbáltuk az ivócsarnokban. (Forró volt!)


-
Kurpark

A Trinkhalle délről




Az oszlopcsarnok, balra a faliképek


A Mummelsee legendája










Allerheiligen legendája

A Trinkhalle északról






Miután kijöttünk az ivócsarnokból, még egyszer megcsodáltuk a Kurhaus épületét a park keleti részéről, majd a jól ismert úton visszasétáltunk a kocsihoz. 

Kurhaus





A házak között látszik a Merkurberg


Augustaplatz

Pontosan 6-kor indultunk haza, méghozzá Németország legrégebbi és egyik legszebb panorámaútján, a Baden-Baden-t Freudenstadt-tal összekötő 75 éves Schwarzwaldhochstraße-n, vagyis a B500-as úton. Útközben többször megálltunk, hogy megcsodáljuk a gyönyörű kilátást, és két hosszabb pihenőt is tartottunk, az egyiket a Hochkopf-on, a másikat pedig a Mummelsee-nél, amelyről már olvastunk a Trinkhalle-ban.

Először a Hochkopf-nál álltunk meg, ahol a gyönyörű kilátás mellett egy síliftet is láttunk.

Hochkopf

Kilátás a völgyre



A lesiklópálya

Sílift








Hét óra előtt értünk a Mummelsee-hez, amely egy 18 méter mély gleccsertó 1028 méteres tengerszint feletti magasságban. A tó neve a fehér tavirózsa népies nevére (Mummel) vezethető vissza. Érdekes, hogy a víz PH-értéke 5 alatt van és nagyon szegény tápanyagokban, így nem élnek benne sem halak, sem tavirózsák.  A tó szerepel Grimmelshausen, barokk író 1668-ban megjelent A kalandos Simplicissimus című regényében. A tó partján szálloda és étterem, padok és stégek, nagyon kellemes kirándulóhely.

Berghotel Mummelsee

Információs táblák

Grimmelshausen emléktáblája

Mummelsee


Berghotel Mummelsee

A tó egy része már árnyékban



Sétaút a tó körül


Negyed 8-kor értünk a Murg Café-ba, ahová Johannes hívott meg bennünket egy búcsúvacsorára. Minden kedden Flammkuchen-napot tartanak itt, így mi is ezt próbáltuk ki. Johannes szerint itt a legfinomabb a Flammkuchen és itt a legvékonyabb a tésztája. Én spenótos-lazacosat kértem, aztán desszertként együtt rendeltünk egy almás-fahéjasat, amit flambíroztak is. Tényleg nagyon finom volt, mindent megettünk és jót beszélgettünk.

Murg-Café

Saláta

Spenótos lazacos Flammkuchen

Fahéjas almás


Kilátás a teraszról

Időjárás-előrejelzés

Murg-Café



Ezután Timivel hazasétáltunk, kb. 22 perc alatt, háromnegyed tízre értünk a lakásunkba. Összecsomagoltunk és korán lefeküdtünk.






A házunk 


07.10
Allerheiligen, Stuttgart

Szerda reggel lehoztuk a csomagjainkat, leadtuk a kulcsot, Ilona fél 8-kor jött értünk. Úgy terveztük, hogy délelőtt még megnézzük Allerheiligen kolostorának romjait és az ottani vízesést. Hűvös idő volt, de szerencsére a délelőttöt megúsztuk eső nélkül. 

Kilátás reggel hétkor

Felhők a völgyben

Búcsú a házunktól

Kb. 20 perces gyönyörű út után megérkeztünk Allerheiligen kolostorának festői romjaihoz. (Részletek és több kép itt.) Megnéztük a romokat, az egyik melléképületben berendezett kiállítást és a kolostor barokk, teraszos kertjét.



A kolostor a hegyek között







Vendégfogadó a kolostor mellett


A kolostor makettje

A kolostor barokk kertje

A teraszos kert



A Lierbach patak

Miután megnéztük a kolostort és a kertet, követtük a Lierbach patakot a völgyben. Ez a út a néhány kilométerre innen található vízeséshez vezet, de mi csak néhány száz métert sétáltunk lefelé, kisebb zúgókat azért így is láttunk, de a nagy vízeséshez már nem volt időnk elmenni, hiszen még vissza kellett autóznunk Freudenstadt-ba a vonathoz.


A vízeséshez vezető út



Újra a kolostornál

Parkoló

Negyed 10-kor értünk vissza a parkolóba, félóra múlva Baiersbronn-ban voltunk, a kocsiból még lefényképeztem az ikonikus feliratot.


10 óra után átértünk Freudenstadt-ba, 10.13-kor indult a vonatunk Stuttgartba, 11.48-kor érkeztünk meg.

Freudenstadt, Hauptbahnhof




Stuttgart egy kb. 630.000 lakosú város, Baden-Württemberg tartomány fővárosa, Németország hatodik legnagyobb, és egyben egyik legsűrűbben lakott városa. Neve a Stutengarten szóból ered, nem véletlenül látható egy ló a város címerében. A Neckar völgyében fekszik, legalacsonyabb és legmagasabb pontja közötti különbség majdnem 350 méter.
A várost a 10. században alapította egy sváb herceg, de már i.e. 7. évezredben fontos mezőgazdasági terület volt, a Római Birodalom idején pedig erődöt építettek ide. A második világháború idején súlyos károkat szenvedett, ma fontos gazdasági és ipari központ, számos nagyvállalat (a Mercedes, a Porsche és a Bosch) székhelye. Itt született a filozófus Hegel és az író Wilhelm Hauff is, akinek a könyvét megvettem Gutach-ban.

Néhány perccel dél előtt érkeztünk Stuttgartba, és mivel olyan jegyet vettünk reggel, ami a városi közlekedésre is érvényes volt, ezért S-Bahn-nal mentünk a Stadtmitte megállóig.


Követjük a vonalat!

A feldúlt állomás



Az állomás egyik bejárata

Negyed egykor értünk a városközpontba, sajnos ez itt nem óvárost jelentett, hanem modern épületeket.




Először megnéztük az Evangélikus templomot. (Részletek és több kép itt.)

Evangelische Stiftskirche

Foci még itt is!

Templombelső


Ulrich és Ágnes síremléke

Az "ősök galériája"

Szószék

Oltár

A templom délkeletről


Miután megnéztük a templomot, bementünk a közeli vásárcsarnokba, vagyis Markthalle-ba, amely 1914-ben épült, szecessziós stílusban.


A Markthalle bejárata






A vásárcsarnok épülete délről

A vásárcsarnok a Karsplatz felől

Ezután megérkeztünk a Karlsplatzra, amelyet a Foci EB miatt most szurkolói zónává alakítottak, így elég nehéz volt meglátni a sok műanyag és színes plakát mögött meglátni a történelmi jelentőségű épületeket. A tér legfontosabb épülete természetesen az Altes Schloss, előtte áll egy óriási kocka alakú kövekből álló emlékmű, amely 2004-ben állítottak fel és Claus von Stauffenberg gróf Hitler elleni 1944. július 20-i merélnyletkísérletére emlékeztet. A tér közepén I. Vilmos, porosz király és német császár 1898-ban felállított lovas szobra áll.

Altes Schloss

Az északkelti torony

Stauffenberg-emlékmű

Szobor és szurkolói zóna

I. Vilmos emlékműve

Színpad

A tér keleti része

A Karlsplatz-ot egy forgalmas, többsávos út választja el a Schlossplatz-tól, amelynek névadója, a Neues Schloss (vagyis Új kastély). A három szárnyból álló barokk kastély építése 1746-ban kezdődött és 1807-ben ért véget. Egykor ez volt a württembergi hercegek és királyok rezidenciája, ma pedig a Pénzügyminisztérium és a Gazdasági Minisztérium működik benne. Sajnos, az épületből nem sokat láttam, egyrészt az egyre erősebb eső miatt, másrészt pedig az előtte lévő, gondolom nagyon impozáns tér teljesen le volt zárva, ez is szurkolói zónává alakult, bár egyetlen szurkoló sem volt a területen.

Neues Schloss






Miután csináltam néhány képet a Neues Schloss-ról, visszamentem az út túloldalára, megnéztem az Alte Kanzlei sarkánál álló (sőt, azzal egybeépített) Merkur-oszlopot, (amely 1598-ban épült, eredetileg víztorony volt, 20 méter magas és egy Merkur-szobor áll a tetején) és közelebbről is felfedeztem az Altes Schloss-t. (Részletek és több fotó itt.)

Balra a templom, jobbra a Merkúr-oszlop

Merkúr-oszlop

Altes Schloss


Az Altes Schloss északkeletről, balra a múzeum bejárata

A Schlossplatz felőli bejárat

Az árkádos belső udvar


Eberhard szobra

Szelfi Eberhard szobrával

Miután megnéztük a várat, elindultunk vissza a metrómegállóhoz. Először a Schillerplatz-on mentünk keresztül, melynek északkeleti sarkán az Alte Kanzlei  áll, amely egykor a hercegi közigazgatást szolgálta, ma pedig elegáns étterem működik benne. A tér közepén természetesen Schiller szobra áll, amelyet 1839-ben állítottak fel, és amely az első nagy költőemlékmű volt Németországban. A költő háta mögött a Prinzenbau, a württembergi hercegek egykori városi kastélya, amely 1607-ben épült reneszánsz stílusban, de a 17. század végén klasszicista stílusban átépítették. Ma az Igazságügyi Minisztérium működik be. A tér délnyugati oldalán, közvetlenül a templom mellett áll a Fruchtkasten későgót kőépülete, amely Stuttgart egyik legrégebbi megmaradt épülete. A házat először 1393-ban említik, mint présház, majd később gabonatárolóként használták. 1596-ban, a tér kiépítésekor, reneszánsz homlokzatot kapott. Ma a "Muzsika háza", a múzeum hangszergyűjteményének és zenei eseményeknek, koncerteknek ad otthont. 

Alte Kanzlei

Schillerplatz, balra a Stiftskirche, mellette a Fruchtkasten

Prinzenbau

Fruchtkasten

Schillerplatz, középen áll Schiller szobra

Fél kettőkor elegünk lett az esőből és meg is éheztünk, ezért megkerestük a Five Guys nevű hamburgerezőt, ahol megebédeltünk és kicsit megszárítkoztunk.

Five Guys

Timi sorban áll

Miután jóllaktunk, a 14.12-es S-Bahn-nal kimentünk a reptérre, 25 perc volt az út a Flughafen/Messe megállóig.

Ez a miénk


Megérkeztünk a reptérre

Fél ötkor beszálltunk a gépbe, de a kapitány közölte, hogy még kb. 40 percet várnunk kell, amiből végül egy óra lett, így csak fél hat után szálltunk fel és pontosan este hétkor értünk Ferihegyre. A nagy táblán azt láttuk, hogy szinte mindegyik járat késett egy-két órát.

Beszállás

Budapest


Megérkeztünk!


A 200E busszal kimentünk a vasútállomásra, Timi vonata háromnegyed nyolckor, az enyém negyed kilenckor indult. Nagyjából egyszerre értünk haza, én fél 11után már a lakásban voltam.

Megjött Timi vonata


Forrás:
Stuttgart – Wikipedia

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szeged SZTE

  Szeged Junior Akadémia 2024. november 5. Kedd reggel a 8.11-es vonattal indultunk a 12B osztállyal Szegedre, a Junior Akadémia programjára...