2024. szeptember 28., szombat

Szeged Dóm 2024

 Szeged

NEP

2024. szeptember 18.

Szerdán Szegedre utaztunk a 10A osztállyal a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program keretében. Reggel a vasútállomáson készítettünk néhány csoportképet, aztán a 8.11-es vonattal elindultunk. Mivel a vonat már eleve késve érkezett, természetesen Hódmezővásárhelyen lekéstük a csatlakozást, így legalább volt időnk megcsodálni a népkerti vasútállomás várótermében a gyönyörű szép, festett bútorokat. Végül a békéscsabai vonat helyett a tram-train-nel mentünk Szegedig,



Megérkezett a vonatunk!

Díszkút a vásárhelyi állomáson


Vasútállomás


Festett bútorok a váróteremben


Felszállás a tram-train-re

Szeged egy kb. 160.000 fős város, Magyarország harmadik legnagyobb települése, a Tisza és a Maros találkozásánál fekszik. 
A város területe már az újkőkorban is lakott volt, az első régészeti leletek a neolitikumból származnak. Szegedet a rómaiak alapították, Partiscum néven, a ma is a városon áthaladó vízi és szárazföldi utakon pedig sót, aranyat és fát szállítottak. A honfoglalást követően a 10. században magyarok telepedtek le itt. Az első írásos adat 1183-ból származik. 1241-ben a város leégett, de újjáépítették, és várral erősítették meg. 1498-ban szabad királyi városi rangot kapott. 1879. március 12-én a Tisza áttörte a gátat és szinte teljesen elpusztította a várost. 5458 ház összedőlt, mindössze 265 maradt épen, főleg a központi területen álló kőházak. Az árvíz után (nemzetközi segítséggel) újjáépítették a várost, ekkor alakult ki az egységes, körgyűrűkből és sugárutakból álló modern utcaszerkezet.
Szeged ma fontos gazdasági, kulturális és tudományos központ.

Fél 11 előtt pár perccel érkeztünk meg, az Aradi Vértanúk terén leszálltunk, kicsit sétáltunk a Dóm téren, a Somogyi utcán és a Tisza partján. 

II. Rákóczi Ferenc lovasszobra

Aradi Vértanúk Tere

Szegedi Dóm

A Dóm tér árkádjai alatt

A dóm északról

Az örmény mártírok emlékműve

A szegedi zsidó hitközség áldozatainak emlékműve

Az Aranycsapat emlékműve

A Tisza

Háttérben a Belvárosi híd

Család-szobor a Korányi fasoron

Játszótér

11-kor indult a program, a a dóm látogatóközpontjában kezdtünk, megnéztünk egy filmet és néhány néhány tablót a dóm és a Dömötör-torony történetéről. A diákok kaptak egy feladatlapot is, amin egy keresztrejtvényt kellett kitölteniük a program során elhangzott információk segítségével. (Részletek és több fotó itt.)

A Látogatóközpont bejárata



Videón a Szent Demeter plébániatemplom építése


A templom szentélyének falmaradványa


Ezután kimentünk az épületből és megnéztük a dóm bejáratától néhány méterre álló Dömötör-tornyot, amely Szeged legidősebb építménye. Az egykori Szent Demeter plébániatemplom egyetlen megmaradt tornyát 1931-ben keresztelőkápolnává alakították. (Részletek és több fotó itt.)

Dömötör-torony

Az Élet kapuja

Aba Novák Vilmos freskói

A keresztelőmedence

Szent Demeter vértanú


Miután megnéztük a tornyot, idegenvezetőnkkel együtt bementünk a dómba, vagyis a Fogadalmi templomba. (Részletek és több kép itt.)

A dóm homlokzata

A templom belseje

Baldachin

Kupola

Orgona

Szögedi papucsok

Mátyás miseruha

A Szent Rozália kápolna oltára angyalokkal

Glattfelder püspök és Bence

A püspök síremléke

Gróf Klebelsberg Kunó sírja

Foerk Ernő sírja

A régi templom orgonája

Felfelé a toronyba


A kupola felülről



A toronyórák terme

Óraszerkezet

Harang

Kilátás a toronyból

Szemben a keleti torony

Csigalépcső

A Dóm tér és a Tisza



Indulás lefelé

A dóm makettje

Csoportkép



A dóm

Dömötör-torony


Fél kettőkor jöttünk ki a dómból, végigsétáltunk a Kárász utcán, a McDonalds-ben megebédeltünk, aztán háromnegyed 3-kor hazaindultunk. Először kimentünk a Rókus állomásra, onnan a békéscsabai vonattal Vásárhelyre, majd onnan tovább Csongrádra. Délután 5-kor értünk haza. 

Szeged Nagyáruház

József Attila szobra az egyetem előtt

Az egyetem főépülete

Szökőkút a Dugonics téren


Utcai zene szoborcsoport

McDonalds

Kárász utca

Újra a Dugonics téren

Megjött a tram-train

Szeged-Rókus állomás

A békéscsabai vonat

Átszállás Hódmezővásárhelyen

Megérkeztünk Csongrádra



Forrás: Szeged – Wikipédia (wikipedia.org)


Szeged SZTE

  Szeged Junior Akadémia 2024. november 5. Kedd reggel a 8.11-es vonattal indultunk a 12B osztállyal Szegedre, a Junior Akadémia programjára...